18 Eylül 2014 Perşembe 16:41
Köşe Yazarımız Olmak İster misiniz? Başvurmak için tıklayın.
Fikrini Söyle: Bitlis’liler olarak milletvekillerimizden neler bekliyoruz?

Tatvan'da Sahil Güvenlik ve Cankurtaran Yok

Haber: Tatvan'da Sahil Güvenlik ve Cankurtaran Yok
25 Temmuz 2013 Perşembe - 13:16 CHA [4869042]

Bitlis'in Tatvan ilçesinde Sahil güvenlik ve cankurtaran ekiplerinin bulunmadığı ilçede boğulma vakalarında artış var.Bitlis'in Tatvan ilçesinde havaların ısınmasıyla birlikte yüzmek için Van Gölü sahiline akın edenlerin sayısı artıyor. Sahil güvenlik ve cankurtaran ekiplerinin bulunmadığı ilçede boğulma vakalarında artış var.

Son günlerde Van Gölü'nde yüzmek isterken boğulan kişi sayısı dün gölde yüzmek istediği sırada bacağına kramp girmesi sonucu boğularak hayatını kaybeden 24 yaşında üniversite öğrenci Enes Dursun ile birlikte 4'e ulaştı. 100 bin nüfuslu ve Van Gölü'ne sıfır olan Tatvan ilçesinde sahil güvenlik ve cankurtaran olmaması ölüme davetiye çıkarttı.

Özellikle yaz mevsiminde binlerce insanın kıyılara akın ettiği Tatvan'da sahil güvenlik ve cankurtaran ekiplerinin olmaması ilçedeki ihmali gözler önüne seriyor. Boğulma vakalarının son günlerde sıklıkla yaşandığı Tatvan'da her hangi bir arama kurtarma ekibi, cankurtaran ekibi yada sahil güvenlik ekibi yok. Olası bir durumda ise Bitlis merkezde bulunan Bitlis İl Acil Afet Durum Müdürlüğü (AFAD) ya da sivil savunma müdürlüğünden yardım isteniyor. Ancak Bitlis Merkez ve Tatvan ilçeleri arasındaki mesafe yaklaşık 30 kilometre buda ekiplerin olay anından itibaren hemen yola çıkması durumunda bile Tatvan'a varması 30 dakikayı buluyor. Ancak son yaşanan üzücü boğulma vakalarında ekiplerin olay yerine varması 1 saati geçtiği görüldü. Uzmanların verdiği bilgilere göre boğulma vakalarında vakaların hayata döndürülebilmesi ancak ilk 15- 20 dakika içersisinde mümkün olabiliyor. Bu da ekiplerin ilçeye uzak mesafede bulunması nedeniyle gelen ekibin sadece cesetleri çıkarmak için gelebildiğini gösteriyor. Yaşanan olaylar ve yapılan ihmallere karşı vatandaşlar sert tepki gösterirken halen bir önlem alınamaması ise yaşanacak olan yeni vakalara karşı düşündürüyor.

"GÖLDE ÖLEN ÇOK KURTARAN YOK"

Özelikle Van Gölü'ne kıyısı bulunan Tatvan ilçesinde son günlerde meydana gelen boğulma vakaları hadisenin ne denli önemli ve üzerinde durulması gereken bir Hadise olduğunu gözler önüne sererken, halen önlem alınmaması dikkat çekiyor. Olaylarda ilçede sivil savunma, AFAD ve Cankurtaran ekibi olmaması ve Bitlis merkezden gelmek zorunda kalan ekiplerin olay yerine en erken 1 saat sonra ulaşabilme nedeniyle boğulan vatandaşların ancak cansız bedenleri gölden çıkarılabildi.

Yetkililer ise konuyla ilgili çalışma başlatılacağını belirtti.

İlgili Yorumlar
Toplam 3 yorum
  • KADİR MENTEŞ: aynenen katılıyarum kardeşim
  • AGİT ŞENCİ: 24 temmuz öğlen civarı enes arkadaşımız boğuldu sahil güvenlik yaklaşık 1 buçuk saat sonra geldi oraya ilk gelenler polisler idi polisler sahil güvenliğin yolda olduğunu söylediler. ancak sahil güvenli 1 buçuk saat sonra geldiğinde bizzat sordum size ne zaman haber verildi. yarım saat önce dendi bana.... bu işte bir tutarsızlık var.... enes ten 3 gün önce bir genç daha boğulmuş dediler bize. haberde buda paylaşılmamış..... BİR BOĞULMA VAKASINDA POLİS 5 DK İÇİNDE ORADA BULUNUYOR İSE CAN KURTARAN 2 SAAT SONRA GELİYOR İSE...... LANET OLSUN DİYORUM BEN..... 2 AY ÖNCE SADECE BİR CANKURTARAN OLSA ORDA..... BELKİ DE 4-5 CAN KAYBI OLMAZDI.... AMA DOĞRUYA SİZ CAN ALMASINI BİLİRSİNİZ... CAN KURTARMAK NEYİNİZE....
  • NİHAT BARAN: hakan kardeşimize hak veriyorum her sene yaz döneminde kıyılarda kaç kişi ölüyo kimsenin haberi olmuyor bile bende burda yetkililere sesleniyorum artık birazda onlar bu haberi okusun biraz daha bilinçli olsunlar yaz aylarında cankurtaran vs ne gerekiyorsa gerçeği haberi okumaya bile üşeniyorlar ondan eminim
Yorumunuzu Yazın
Toplam 3 yorum
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde BitlisHaber.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Say